Columns

Tess: cheques of kinderen?

Of ik kinderen wou, vroeg ze. We hadden het net over maaltijdcheques en een fietsvergoeding gehad. Dit was voor haar een logische vraag tijdens een sollicitatiegesprek.

Kinderwens

De vraag overviel me. Ik sputterde dat dit waarschijnlijk wel zo was, maar dat dit nu nog niet aan de orde was. Of zoiets. Even kortsluiting in mijn jonge twintigerbrein.

Iets ter sprake brengen tijdens een onderhandelingsgesprek, maakt het onderwerp van onderhandeling. Is een kinderwens iets om over te onderhandelen met je toekomstige werkgever? En hoe eerlijk mag, kan of moet een vrouw antwoorden op die vraag?

De wet is duidelijk: bij een sollicitatie mag een werkgever niet vragen naar een zwangerschap of kinderwens. Iemand die solliciteert is ook niet verplicht om te melden dat er sprake is van een zwangerschap, zelfs al stelt de werkgever deze vraag. Liegen is in dat geval toegestaan.

Een vrouw niet aanwerven omdat ze zwanger is, is een vorm van directe discriminatie op grond van geslacht. Een werkgever kan hiervoor worden veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 6 maanden loon.

Toen ik de kinderwensvraag kreeg, wist ik dat ze de vraag niet mocht stellen, en tóch gaf ik een -in mijn ogen- sociaal wenselijk antwoord. Een jonge vrouw, amper werkervaring, onzeker, de spanning van een sollicitatiegesprek... De deur stond wagenwijd open voor sociale wenselijkheid.

Mijn twintigerbrein is ondertussen gerijpt naar dat van een dertiger. Krijg ik als sollicitant vandaag opnieuw de vraag, dan kaats ik de bal terug. En beslis ik om niet voor die persoon te gaan werken.

Tess

Ook interessant

Tess: geen remkracht

Ik heb een superkorte, intense carrière als fietskoerier achter de rug. Zoals het hoort bij liefde op het eerste gezicht, smeten mijn lijf en ik ons voluit. En daar ging het mis. 

Tess: sollicitatiekriebels

Ik ben 33 jaar en ga binnenkort voor de 2de keer in mijn leven op sollicitatiegesprek. Met een kribbel bij de notaris doekte ik mijn bedrijf op. Gedaan met mijn podologiepraktijk.

Tess: inspiratie

Ik wandel in de buurt van de Kunstberg. Brussel ligt aan mijn voeten. Alles klopt. Mijn hersenen bruisen. Zelfs de Panoskoffie in Brussel-Centraal smaakt fenomenaal.